Dirk has logged 557 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★½
Edit this entry  
28
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★½
Edit this entry  
26
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gummo

Gummo

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
M

M

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Ear

The Ear

1970
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
Edit this entry  
12
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
Edit this entry  
11
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
Edit this entry  
10
Open Hearts

Open Hearts

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
08
mother!

mother!

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Silence

Silence

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
06
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Edit this entry  
06
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry