Sort by

Mae has logged 276 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★½
Edit this entry  
21
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★
Edit this entry  
19
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
Edit this entry  
18
The Hours

The Hours

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
10
Come Together

Come Together

2016
×
Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Humans

The Humans

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Velvet Underground Live at The Boston Tea Party

The Velvet Underground Live at The Boston Tea Party

1968
×
Edit this entry  
02
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry