Sort by

Mae has logged 30 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Craft

The Craft

1996
×
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Life and Death of a Pumpkin

The Life and Death of a Pumpkin

2006
×
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Return to Sleepaway Camp

Return to Sleepaway Camp

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
After Blue (Dirty Paradise)

After Blue (Dirty Paradise)

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry