Sort by

M has logged 95 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Schweinskopf al dente

Schweinskopf al dente

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Will Penny

Will Penny

1967
×
★★★½
Edit this entry  
15
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
#Alive

#Alive

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Young Offenders

The Young Offenders

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Devil Strikes at Night

The Devil Strikes at Night

1957
×
★★★½
Edit this entry  
06
Center of My World

Center of My World

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Domain

The Domain

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Final Problem

The Final Problem

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
All Good

All Good

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Suzi Q

Suzi Q

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Skin of the Wolf

The Skin of the Wolf

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Flickering Lights

Flickering Lights

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★½
Edit this entry  
29
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Leap

The Leap

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The People vs. Fritz Bauer

The People vs. Fritz Bauer

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rakka

Rakka

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Alien: Containment

Alien: Containment

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Alien: Night Shift

Alien: Night Shift

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Alien: Specimen

Alien: Specimen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Alien: Alone

Alien: Alone

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Alien: Harvest

Alien: Harvest

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Alien: Ore

Alien: Ore

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Earth and Blood

Earth and Blood

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Soul Kitchen

Soul Kitchen

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Captain

The Captain

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Invisible Line - Die Geschichte der Welle

The Invisible Line - Die Geschichte der Welle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
This Train I Ride

This Train I Ride

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
My Life in Orange

My Life in Orange

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Love Song for Bobby Long

A Love Song for Bobby Long

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Lucy

Lucy

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry