Trevor has logged 130 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

1977
×
Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★½
Edit this entry  
03
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mill at Calder's End

The Mill at Calder's End

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
Edit this entry  
17
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
Edit this entry  
31
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
Edit this entry  
25
A Walk in the Woods

A Walk in the Woods

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Signalman

The Signalman

1976
×
Edit this entry  
04
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry