Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Edit this entry  
18
New Order

New Order

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
1985

1985

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hidden City

The Hidden City

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Metro Manila

Metro Manila

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★½
Edit this entry  
24
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★½
Edit this entry  
06
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
03
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Irreversible

Irreversible

2002
×
Read the review Edit this entry  
01
Donde nos lleve el viento

Donde nos lleve el viento

2019
×
Edit this entry  
01
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Core of the World

Core of the World

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
While at War

While at War

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost River

Lost River

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
El crack cero

El crack cero

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry