max has logged 221 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Brain on Fire

Brain on Fire

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oliver Twist

Oliver Twist

2005
×
Edit this entry  
12
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
Read the review Edit this entry  
27
Tracks

Tracks

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Help

The Help

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whatever Works

Whatever Works

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★½
Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
Edit this entry  
10
4th Man Out

4th Man Out

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Naomi and Ely's No Kiss List

Naomi and Ely's No Kiss List

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Naples in Veils

Naples in Veils

2017
×
★★
Edit this entry