Sort by

maggie ann has logged 445 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Kid Stays in the Picture

The Kid Stays in the Picture

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
Back to School

Back to School

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
Read the review Edit this entry  
29
A Teacher

A Teacher

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Successful Alcoholics

Successful Alcoholics

2010
×
Edit this entry  
28
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
News of the World

News of the World

2020
×
Edit this entry  
25
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Read the review Edit this entry  
23
Weekend

Weekend

2011
×
Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
Read the review Edit this entry  
19
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
Read the review Edit this entry  
19
Little Darlings

Little Darlings

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
Read the review Edit this entry  
18
To Die For

To Die For

1995
×
Read the review Edit this entry  
16
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
Read the review Edit this entry  
14
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
Read the review Edit this entry  
14
Thief

Thief

1981
×
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
Read the review Edit this entry  
11
Minari

Minari

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
Read the review Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Holiday

Holiday

1938
×
Read the review Edit this entry  
07
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Wanda

Wanda

1970
×
Read the review Edit this entry  
02
Goldie

Goldie

2019
×
Edit this entry  
01
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
Read the review Edit this entry  
29
Hooking Up

Hooking Up

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
Read the review Edit this entry  
28
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
Read the review Edit this entry  
25
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry