RSS feed for John (Magic Rat Movies)

John (Magic Rat Movies) has logged 110 entries for films released in the 1970s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Manitou

The Manitou

1978
×
★★
Edit this entry  
16
Beyond the Door

Beyond the Door

1974
×
★★½
Edit this entry  
18
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Mechanic

The Mechanic

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
House of Dark Shadows

House of Dark Shadows

1970
×
★★½
Edit this entry  
23
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dream No Evil

Dream No Evil

1970
×
★★½
Edit this entry  
29
Dark August

Dark August

1976
×
★★★
Edit this entry  
24
The Devil's Wedding Night

The Devil's Wedding Night

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sssssss

Sssssss

1973
×
★★★
Edit this entry  
16
Ravagers

Ravagers

1979
×
★★★
Edit this entry  
30
The Killing Kind

The Killing Kind

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
Cry of the Banshee

Cry of the Banshee

1970
×
★★½
Edit this entry  
12
Rituals

Rituals

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★
Edit this entry  
13
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★½
Edit this entry  
12
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Edit this entry  
08
And Soon the Darkness

And Soon the Darkness

1970
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Gore Gore Girls

The Gore Gore Girls

1972
×
★★★
Edit this entry  
12
This Stuff'll Kill Ya!

This Stuff'll Kill Ya!

1971
×
★★
Edit this entry  
04
The Wizard of Gore

The Wizard of Gore

1970
×
★★★
Edit this entry  
10
The Love Butcher

The Love Butcher

1975
×
★★★
Edit this entry  
06
The Evil

The Evil

1978
×
★★★
Edit this entry  
11
Eyeball

Eyeball

1975
×
★★★
Edit this entry  
07
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Big Wednesday

Big Wednesday

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
21
Devil's Express

Devil's Express

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
03
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cars That Ate Paris

The Cars That Ate Paris

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trog

Trog

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Myra Breckinridge

Myra Breckinridge

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Loreley's Grasp

The Loreley's Grasp

1973
×
★★★
Edit this entry  
17
Full Circle

Full Circle

1977
×
★★★
Edit this entry  
11
Devil Times Five

Devil Times Five

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Child

The Child

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Man with the Severed Head

The Man with the Severed Head

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry