RSS feed for John (Magic Rat Movies)

John (Magic Rat Movies) has logged 163 entries for films released in the 2000s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Blood Car

Blood Car

2007
×
★½
Edit this entry  
28
Yeti: Curse of the Snow Demon

Yeti: Curse of the Snow Demon

2008
×
★½
Edit this entry  
08
The Boondock Saints II: All Saints Day

The Boondock Saints II: All Saints Day

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
It's Alive

It's Alive

2008
×
★★½
Edit this entry  
13
The Hillside Strangler

The Hillside Strangler

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
Princess Blade

Princess Blade

2001
×
★★½
Edit this entry  
07
Alone

Alone

2002
×
★★
Edit this entry  
06
The 13th Sign

The 13th Sign

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Giallo

Giallo

2009
×
★★
Edit this entry  
19
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Do You Like Hitchcock?

Do You Like Hitchcock?

2005
×
★★
Edit this entry  
16
The Card Player

The Card Player

2004
×
★★
Edit this entry  
10
Sleepless

Sleepless

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Valentine

Valentine

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Rambo

Rambo

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blood Feast 2: All U Can Eat

Blood Feast 2: All U Can Eat

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
02
United 93

United 93

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Borderland

Borderland

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hellraiser: Hellworld

Hellraiser: Hellworld

2005
×
★★½
Edit this entry  
12
Hellraiser: Deader

Hellraiser: Deader

2005
×
★★
Edit this entry  
02
Hellraiser: Hellseeker

Hellraiser: Hellseeker

2002
×
★½
Edit this entry  
30
Hellraiser: Inferno

Hellraiser: Inferno

2000
×
★★½
Edit this entry  
14
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blade II

Blade II

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Lost Signal

Lost Signal

2007
×
★★
Edit this entry  
30
Redacted

Redacted

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★½
Edit this entry  
13
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★½
Edit this entry  
25
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Millions

Millions

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Edit this entry