RSS feed for John (Magic Rat Movies)

John (Magic Rat Movies) has logged 329 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Edit this entry  
31
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All Through the House

All Through the House

2015
×
★½
Edit this entry  
26
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rupture

Rupture

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Windmill Massacre

The Windmill Massacre

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Read prior review Edit this entry  
10
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Good Neighbor

The Good Neighbor

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Edit this entry  
05
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Sully

Sully

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Evolution

Evolution

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rezort

The Rezort

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Feed the Devil

Feed the Devil

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Monster

The Monster

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Fender Bender

Fender Bender

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Hercules

Hercules

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
Night of Something Strange

Night of Something Strange

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry