Sort by

John (Magic Rat Movies) has logged 259 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night, Bloody Night : The Homecoming

Silent Night, Bloody Night : The Homecoming

2013
×
★★
Edit this entry  
19
Christmas Slay

Christmas Slay

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Red Christmas

Red Christmas

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
The Night Watchmen

The Night Watchmen

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
09
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Lost Signal

Lost Signal

2006
×
★★
Edit this entry  
04
Dead of Winter

Dead of Winter

1987
×
★★½
Edit this entry  
03
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Unnatural

Unnatural

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Redacted

Redacted

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
Jeepers Creepers 3

Jeepers Creepers 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★½
Edit this entry  
26
American Made

American Made

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happy Hunting

Happy Hunting

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Evils of the Night

Evils of the Night

1985
×
★★½
Edit this entry  
15
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★½
Edit this entry  
12
From the Dark

From the Dark

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Killing Gunther

Killing Gunther

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Tonight She Comes

Tonight She Comes

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Myra Breckinridge

Myra Breckinridge

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Edit this entry  
05
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Houses October Built 2

The Houses October Built 2

2017
×
★½
Edit this entry  
31
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★½
Edit this entry  
30
Happy Hell Night

Happy Hell Night

1992
×
★★★
Edit this entry