RSS feed for John (Magic Rat Movies)

John (Magic Rat Movies) has logged 314 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Herschell Gordon Lewis: The Godfather of Gore

Herschell Gordon Lewis: The Godfather of Gore

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Possum

Possum

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Elves

Elves

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Secret Santa

Secret Santa

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★
Edit this entry  
24
Mercy Christmas

Mercy Christmas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Hunter Killer

Hunter Killer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Backtrace

Backtrace

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Blood Feast 2: All U Can Eat

Blood Feast 2: All U Can Eat

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Mother Krampus

Mother Krampus

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
All the Creatures Were Stirring

All the Creatures Were Stirring

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Elves

Elves

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Gore Gore Girls

The Gore Gore Girls

1972
×
★★★
Edit this entry  
12
This Stuff'll Kill Ya!

This Stuff'll Kill Ya!

1971
×
★★
Edit this entry  
11
Krampus: The Christmas Devil

Krampus: The Christmas Devil

2013
×
Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sequence Break

Sequence Break

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Krampus Origins

Krampus Origins

2018
×
★★
Edit this entry  
07
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Elf

The Elf

2017
×
★½
Edit this entry  
04
The Wizard of Gore

The Wizard of Gore

1970
×
★★★
Edit this entry  
03
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
How to Make a Doll

How to Make a Doll

1968
×
Edit this entry  
27
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★½
Edit this entry