RSS feed for John (Magic Rat Movies)

John (Magic Rat Movies) has logged 41 entries for historical films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Snake Pit and the Pendulum

The Snake Pit and the Pendulum

1967
×
★★★
Edit this entry  
12
The Convent

The Convent

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Vice

Vice

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
22 July

22 July

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
United 93

United 93

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
12 Strong

12 Strong

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mohawk

Mohawk

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
The Post

The Post

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Silence

Silence

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sully

Sully

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Grindhouse

American Grindhouse

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The St. Valentine's Day Massacre

The St. Valentine's Day Massacre

1967
×
★★★½
Edit this entry  
31
The 33

The 33

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Long Walk to Freedom

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Muscle Shoals

Muscle Shoals

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Parkland

Parkland

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Hammer of the Gods

Hammer of the Gods

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry