RSS feed for John (Magic Rat Movies)

John (Magic Rat Movies) has logged 30 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Lancaster Skies

Lancaster Skies

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The 12th Man

The 12th Man

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
12 Strong

12 Strong

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★★
Edit this entry  
04
Mohawk

Mohawk

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Redacted

Redacted

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
More American Graffiti

More American Graffiti

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
'71

'71

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★
Edit this entry  
07
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Red Dawn

Red Dawn

2012
×
★½
Read the review Edit this entry