RSS feed for John (Magic Rat Movies)
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Collection

The Collection

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Trance

Trance

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
All Superheroes Must Die

All Superheroes Must Die

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
Comedown

Comedown

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Dawn

Before Dawn

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Project Nim

Project Nim

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Lights

Red Lights

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Signal

The Signal

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sleep Tight

Sleep Tight

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film

Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Atomic Brain Invasion

Atomic Brain Invasion

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Dawn

Red Dawn

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Thale

Thale

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silent Hill: Revelation 3D

Silent Hill: Revelation 3D

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
CLONED: The Recreator Chronicles

CLONED: The Recreator Chronicles

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Gambit

Gambit

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Hollow

Hollow

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
We Are the Night

We Are the Night

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound City

Sound City

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Corridor

The Corridor

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mimesis

Mimesis

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red White & Blue

Red White & Blue

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Stitches

Stitches

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tower Block

Tower Block

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Sushi

Dead Sushi

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Death Race: Inferno

Death Race: Inferno

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Apartment 143

Apartment 143

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry