RSS feed for John (Magic Rat Movies)

John (Magic Rat Movies) has logged 70 entries for films rated ★★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
05
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
02
United 93

United 93

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Big Wednesday

Big Wednesday

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
15
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Society

Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry