RSS feed for John (Magic Rat Movies)

John (Magic Rat Movies) has logged 296 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Edit this entry  
03
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
02
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stone Cold

Stone Cold

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
The 12th Man

The 12th Man

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry