• Kuroneko

    ★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★½

  • Spider Baby

    ★★★★½

  • Quatermass and the Pit

    ★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★

  • The Torture Chamber of Dr. Sadism

    ★★★

  • Point Blank

    ★★★½

  • The Gruesome Twosome

    ★★½

  • A Taste of Blood

    ★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • The St. Valentine's Day Massacre

    ★★★½

  • Cool Hand Luke

    ★★★½

  • Hells Angels on Wheels

    ★★½

  • Django Kill... If You Live, Shoot!

    ★★★

  • Something Weird

    ★★★

  • One Million Years B.C.

    ★★★

  • Navajo Joe

    ★★★

  • The Frozen Dead

    ★★★

  • Kill, Baby... Kill!

    ★★★★

  • Nevada Smith

    ★★★½

  • The She Beast

    ★★½

  • Seconds

    ★★★★½

  • Django

    ★★★½

  • The Reptile

    ★★★

  • Dracula: Prince of Darkness

    ★★★½

  • The Plague of the Zombies

    ★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★½

  • Die, Monster, Die!

    ★★★

  • Color Me Blood Red

    ★★★

  • Bunny Lake Is Missing

    ★★★½

  • Planet of the Vampires

    ★★★½

  • Nightmare Castle

    ★★★

  • Repulsion

    ★★★

  • Devils of Darkness

    ★★

  • Moonshine Mountain

    ★½

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★

  • Blood and Black Lace

    ★★★★

  • Two Thousand Maniacs!

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Strait-Jacket

    ★★★

  • The Blood Drinkers

    ★★★

  • The Madmen of Mandoras

    ★★½

  • Scum of the Earth!

    ★½

  • Shock Corridor

    ★★★½

  • The Haunted Palace

    ★★★½

  • The Haunting

    ★★★★

  • Black Sabbath

    ★★★½

  • Blood Feast

    ★★★

  • Santo in the Wax Museum

    ★★½

  • The List of Adrian Messenger

    ★★★

  • The Birds

    ★★★★

  • The Raven

    ★★★½

  • Carnival of Souls

    ★★★★

  • Tales of Terror

    ★★★

  • Nostradamus and the Destroyer of Monsters

    ★★

  • The Innocents

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • Pit and the Pendulum

    ★★★½

  • The Snake Woman

    ★★★

  • Yojimbo

    ★★★★

  • The City of the Dead

    ★★★

  • Black Sunday

    ★★★★

  • 13 Ghosts

    ★★½

  • House of Usher

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Virgin Spring

    ★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★½

  • The Alligator People

    ★★½

  • North by Northwest

    ★★★★

  • The Hound of the Baskervilles

    ★★★

  • House on Haunted Hill

    ★★★½

  • The Thing That Couldn't Die

    ★★½