RSS feed for Magico

Magico has logged 206 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★½
Edit this entry  
09
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★½
Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
06
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kill List

Kill List

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Merry Gentleman

The Merry Gentleman

2008
×
Edit this entry  
20
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★
Edit this entry  
19
The Great Outdoors

The Great Outdoors

1988
×
★½
Edit this entry  
19
Capote

Capote

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Pistorious

Pistorious

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★
Edit this entry  
09
22 July

22 July

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Jimmy Carr: Funny Business

Jimmy Carr: Funny Business

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
Free State of Jones

Free State of Jones

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
14
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
KKK: The Fight for White Supremacy

KKK: The Fight for White Supremacy

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
McQueen

McQueen

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Heathers

Heathers

1988
×
★★
Edit this entry  
29
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Micky Flanagan - An' Another Fing Live

Micky Flanagan - An' Another Fing Live

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Micky Flanagan: Live - The Out Out Tour

Micky Flanagan: Live - The Out Out Tour

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
The Force

The Force

2017
×
★★½
Edit this entry