Highest rated films

  • Drive

    ★★★★½

  • The Adventures of Tintin

    ★★★★½

  • Kick-Ass

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★½

  • The Green Mile

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★

  • Easy A

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 21 Films watched
  • 1.8 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

The Adventures of Tintin

Nov 9

Last Film

The Queen

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
9 films
Adventure
9 films
Action
8 films
Sci Fi
6 films
Thriller
5 films
Fantasy
5 films
Crime
4 films
Comedy
4 films
Romance
3 films
Mystery
2 films
USA
20 films
UK
6 films
New Zealand
2 films
France
2 films
Canada
1 film
Italy
1 film
English
21 films
French
8 films
German
3 films
Italian
2 films
Russian
2 films
Spanish
1 film
Swedish
1 film
Ukrainian
1 film
Xhosa
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 10

Watchlist

Stars

Crew & Studios

Magico’s most liked review

Robin Hood

★★★½

When I first watched this film I was expecting it to be much like Gladiator. The truth is that while it is not as such good film, it still kept me entertained. The story and plot is quite clever, and I would certainly recommend this film. Except for the accents, the accents are terrible.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Gulliver's Travels
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Saint
Average weighted rating:

2.7

Films Magico watched in 2011

  • The Queen
  • Gulliver's Travels
  • Kick-Ass
  • Groundhog Day
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • District 9
  • The Green Mile
  • Jane Eyre
  • Drive
  • Pulp Fiction
  • The Royal Tenenbaums
  • Robin Hood
  • The Mummy
  • The Fifth Element
  • Captain America: The First Avenger
  • Shutter Island
  • The Saint
  • Iron Man 2
  • Easy A
  • Inception
  • The Adventures of Tintin

World Map

Highly rated films Magico is yet to see

  • Lady Gaga Presents: The Monster Ball Tour at Madison Square Garden
  • A Separation
  • Digital Theatre: Much Ado About Nothing
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • This Is England '88
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Turin Horse
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more