Highest rated films

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★½

  • Life of Pi

    ★★★★½

  • Seven Psychopaths

    ★★★★½

  • Skyfall

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Office Space

    ★★★★½

  • Melancholia

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 31 Films watched
  • 2.6 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

WALL·E

Jan 1

Most Watched

Drive

twice

Last Film

Bedtime Stories

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
15 films
Drama
14 films
Family
8 films
Thriller
7 films
Fantasy
7 films
Adventure
7 films
Romance
6 films
Action
6 films
Crime
6 films
Sci Fi
4 films
USA
24 films
UK
8 films
Germany
4 films
France
3 films
Canada
2 films
Taiwan
1 film
Denmark
1 film
Japan
1 film
English
31 films
French
5 films
Japanese
3 films
Latin
2 films
German
2 films
Spanish
2 films
Chinese
2 films
Tamil
1 film
Vietnamese
1 film
Czech
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 19

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Magico’s most liked review

Kick-Ass

★★★★★

This is such a good film! The story is quite original compared to some of the crap out there, and the characters are just quite loveable and enjoyable. It's also a bit gory even though it's still quite funny. And the soundtrack, oh the soundtrack is so good! Does my review make sense? No? Well, I don't care, just go and see this film.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Children of Men
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Evan Almighty
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Drive
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Bedtime Stories
Average weighted rating:

2.4

Films Magico watched in 2012

  • Bedtime Stories
  • Life of Pi
  • Das Boot
  • The Da Vinci Code
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Seven Psychopaths
  • School of Rock
  • Melancholia
  • A Dangerous Method
  • Home Alone
  • Drive
  • Life of Brian
  • Skyfall
  • Click
  • Evan Almighty
  • Four Weddings and a Funeral
  • Kung Fu Panda 2
  • Saving Private Ryan
  • Capote
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Lost in Translation
  • Puss in Boots
  • Office Space
  • The Green Hornet
  • Drive
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Children of Men
  • The Artist
  • Black Swan
  • The Princess Bride
  • WALL·E

World Map

Highly rated films Magico is yet to see

  • John Mulaney: New in Town
  • It's Such a Beautiful Day
  • The Hunt
  • One Direction: Up All Night - The Live Tour
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Amour
  • Out-Takes from the Life of a Happy Man

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more