Sort by

Angela has logged 97 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
That's Entertainment!

That's Entertainment!

1974
×
Edit this entry  
12
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fright Night

Fright Night

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade

Blade

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
28
One Week

One Week

1920
×
★★★
Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
Edit this entry  
05
Tarzan

Tarzan

1999
×
Edit this entry  
01
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
Edit this entry  
25
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry