Sort by

Angela has logged 74 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
Read the review Edit this entry  
25
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans

Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
15
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Best Friend's Exorcism

My Best Friend's Exorcism

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dolls

Dolls

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Honk for Jesus. Save Your Soul.

Honk for Jesus. Save Your Soul.

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Q

Q

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Persuasion

Persuasion

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Runaways

The Runaways

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry