Sort by

sara has logged 574 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tracks

Tracks

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vice

Vice

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hollow Crown: Richard III

The Hollow Crown: Richard III

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Hollow Crown: Henry V

The Hollow Crown: Henry V

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Hollow Crown: Henry IV - Part 2

The Hollow Crown: Henry IV - Part 2

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hollow Crown: Henry IV - Part 1

The Hollow Crown: Henry IV - Part 1

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Hollow Crown: Richard II

The Hollow Crown: Richard II

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Notebook

The Notebook

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★½
Edit this entry  
12
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
★★★
Edit this entry  
11
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★
Edit this entry  
10
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Edit this entry  
10
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Edit this entry  
09
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
I Hired a Contract Killer

I Hired a Contract Killer

1990
×
★★★★
Edit this entry