Sort by

cara has logged 171 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boxing Helena

Boxing Helena

1993
×
★½
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry