• Palm Springs

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Dead Don't Die

  • Love, Simon

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★½

  • Murder on the Orient Express

    ★½

  • Blade Runner 2049

    ★★½

  • Downsizing

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

  • Okja

    ★★★

  • Alien: Covenant

    ★★★

  • God's Own Country

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • The Little Hours

    ★★½

  • Passengers

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★½

  • Paterson

    ★★★★

  • Café Society

    ★★

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★★½

  • Being 17

    ★★★

  • Zootopia

    ★★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★★

  • Zoolander 2

  • The Love Witch

    ★★★★

  • Swiss Army Man

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★½

  • Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Addicted to Fresno

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Elephant Song

    ★★★½

  • Lucy

    ★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Frank

    ★★★½

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Why Don't You Play in Hell?

    ★★★★

  • The Zero Theorem

    ★★★

  • Under the Skin

    ★★★★½

  • The To Do List

    ★★★½

  • Now You See Me

    ★★½

  • Stranger by the Lake

    ★★★★★

  • Star Trek Into Darkness

    ★½

  • Upstream Color

    ★★★

  • I'm So Excited!

    ★½

  • Hard to Be a God

    ★★★★★

  • Goltzius & the Pelican Company

    ★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • Holy Motors

    ★★★★★

  • Magic Mike

    ★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • Laurence Anyways

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • The Hunger Games

    ★★★½

  • Wanderlust

    ★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★½

  • Weekend

    ★★★★½

  • The Skin I Live In

    ★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★

  • Melancholia

    ★★★★½

  • Midnight in Paris

    ★★★

  • Source Code

    ★★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★★½