RSS feed for Mahmoud

Mahmoud has logged 84 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Inception

Inception

2010
×
Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
Edit this entry  
27
Nasser 56

Nasser 56

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
Training Day

Training Day

2001
×
Edit this entry  
27
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
I Am Sam

I Am Sam

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Bolt

Bolt

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Khally Balak Men Aqlak

Khally Balak Men Aqlak

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Land of Hypocrisy

Land of Hypocrisy

1968
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Innocent

The Innocent

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
Edit this entry  
21
PK

PK

2014
×
Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Edit this entry  
20
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mulan

Mulan

1998
×
Edit this entry  
17
Frozen

Frozen

2013
×
Edit this entry  
17
Inside Out

Inside Out

2015
×
Edit this entry  
17
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
Edit this entry  
17
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
Edit this entry  
17
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
12 Strong

12 Strong

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★★
Edit this entry