Sort by

mahsajafari has logged 28 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Good, the Bad & the Corny 2: Secret Army

The Good, the Bad & the Corny 2: Secret Army

2020
×
½
Edit this entry  
29
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Few Kilos of Dates for a Funeral

A Few Kilos of Dates for a Funeral

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★½
Edit this entry  
20
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Retribution

Retribution

2010
×
½
Edit this entry  
19
Azar, Shahdokht, Parviz va digaran

Azar, Shahdokht, Parviz va digaran

2014
×
★½
Edit this entry  
19
Parviz

Parviz

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★½
Edit this entry  
04
What Else Is New?

What Else Is New?

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★
Edit this entry  
04
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tala

Tala

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Seven Minutes to Fall

Seven Minutes to Fall

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
Read the review Edit this entry  
02
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
We Only Live Twice

We Only Live Twice

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★
Read the review Edit this entry