Sort by

Michael has logged 139 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Help

The Help

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★½
Edit this entry  
24
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
Good Luck Chuck

Good Luck Chuck

2007
×
★★
Edit this entry  
13
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★½
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Boys State

Boys State

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★½
Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry