• No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★½

    Loved the musical pieces (particularly the ones interlaced with the Bond and Eilish themes) and the sorely needed bubbly Ana de Armas shot in the neck.

    What I didn't need here is Rami putting on an accent and rambling hysterically (then again, this seems to be the usual for villains after Le Chiffre) and the continuation of no chemistry between Craig/Seydoux.

    An albatross of a movie that's thrilling at times yet weary in others still leaves for a fulfilling conclusion to the Craig era.

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★½

    tempted to rate this higher to cheer on and try to normalize 90 minute movies.

  • Alice in Borderland

    Alice in Borderland

    ★★½

    Recommended as a show to watch after Squid Game (as probably most people watching this now are coming from). The games are more interesting, but the sci-fi backdrop just has me not caring once when they're doing anything besides clearing a level.

    The real problem is the characters starting with the blasé anime MC that we get as a protagonist. There isn't a single person to care about in this show and the half-baked attempts to add backstory with a…

  • Titane

    Titane

    ★★★½

    They never told me about this in sex ed.

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★½

    The core story remains the same as the original, but nearly all of the minor changes (especially one in the ending) and acting make this film wholly unnecessary.

    Gyllenhaal puts in amazing performances but he cranks it to 11 here and not in a positive way. While it might be fine on its own, the original actor brings a steeliness that’s far superior when mixed with the character’s suppressed anger that Gyllenhaal opts to exaggerate at times.

    Overall, not bad if you haven’t seen the original and an easy miss if you have. Definitely would recommend watching the original over this if you have the choice.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★

    "Why am I calling the police?" is such a legendary line, I swear this could've been a Scary Movie spinoff and I'd be here for it.

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★★

    The Battle Royale comparisons are a bit surface-level, but you can definitely see why it gets made. I personally really enjoyed certain storylines (others... eh) and the emotional depths it goes to had me frowning for an entire episode.

    Easy recommend, although I can see some having gripes with the ending. If anything, you'll get some enjoyment at the laughably bad "American" acting/dialogue delivery in this.

  • Dear Evan Hansen

    Dear Evan Hansen

    ★★½

    Benjamin Button Platt’s age issues are probably the least concerning thing here. It’s a Hollywood film that deals with mental health issues that make Joker look like a decent example and considers a nice two-story house in the suburbs to be poor.

    The sad part is they could’ve hidden it behind engaging storytelling or just something interesting to watch during the musical notes to get me to care about what’s going on but it can’t even do that for me.

  • Blue Bayou

    Blue Bayou

    ★★★½

    Heavy-handed in its approach (teetering on cartoon-ish at points, I'm looking at you accents and score) on pretty much every aspect but despite this lack of nuance, Blue Bayou does its job in managing to yank on the heartstrings.

  • The Card Counter

    The Card Counter

    ★★★

    If you're into a brooding, nihilistic lead with some laughable chemistry and some torture sprinkled on top, this is just the film for you!

    Strangely cruciating whilst watching as I was accepting what kind of film it is, but eventually walked away liking it more after the fact.

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★

    A movie containing a scene with a man in his underwear grief-coping via talking to a washcloth has no right to be this good, but it is.

    Understated comedic/suspenseful elements in a film that is neither of those, yet still able to put on display the pain of loneliness is a true testament to Chungking Express's effectiveness. The first half holds me back from liking it more (it's not bad, just pales in comparison to the second), but still an enchanting film to watch.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

    Marvel saw that Crazy Rich Asians money and sprinkled in some more filial piety and alien tech to get it.

    On the real, the Rings are one of the coolest weapons/powers in all of the MCU that make for some slick fight sequences. This makes it all the sadder when they revert back to these grand-scale CGI fests that you just know are coming.

    Pretty much an upper echelon Marvel origin movie with a personal bias bump thanks to the action, pleasing score, and the absolute grand heist of a job that Tony Leung does in this film.