Sort by

maitecherry has logged 231 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vampires Suck

Vampires Suck

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
Read the review Edit this entry  
20
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Perrier's Bounty

Perrier's Bounty

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Betty Boop's Big Boss

Betty Boop's Big Boss

1933
×
Read the review Edit this entry  
09
That '70s KISS Show

That '70s KISS Show

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Senseless

Senseless

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Crush

The Crush

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saved!

Saved!

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry