Sort by

maitecherry has logged 21 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Crush

The Crush

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saved!

Saved!

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Loki

Loki

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tusk

Tusk

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry