RSS feed for maiyacicmil

maiyacicmil has logged 135 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dawn

Dawn

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Surviving R. Kelly

Surviving R. Kelly

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kidnapped for Christ

Kidnapped for Christ

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Omen

The Omen

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sextuplets

Sextuplets

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Get Me Roger Stone

Get Me Roger Stone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Roll Red Roll

Roll Red Roll

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry