makeely has logged 528 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Cars That Ate Paris

The Cars That Ate Paris

1974
×
★★
Edit this entry  
30
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1948
×
Read the review Edit this entry  
23
The Snowman

The Snowman

1982
×
Read the review Edit this entry  
23
Come Together

Come Together

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Society

Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Contemporary Color

Contemporary Color

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★
Edit this entry  
14
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★
Edit this entry  
14
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
11
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
David Byrne: Ride, Rise, Roar

David Byrne: Ride, Rise, Roar

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
30
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Edit this entry  
29
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry