makeely has logged 37 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lolita

Lolita

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing

The Killing

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Julieta

Julieta

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dogville

Dogville

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
Read the review Edit this entry  
10
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ticky Tacky

Ticky Tacky

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Lightningface

Lightningface

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kika

Kika

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Matches

Matches

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry