RSS feed for John
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Burden

The Burden

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla vs. Megaguirus

Godzilla vs. Megaguirus

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ordet

Ordet

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Vingt-quatre heures de la vie d'un clown

Vingt-quatre heures de la vie d'un clown

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rodan

Rodan

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla vs. Mechagodzilla II

Godzilla vs. Mechagodzilla II

1993
×
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla 2000: Millennium

Godzilla 2000: Millennium

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
Rebirth of Mothra II

Rebirth of Mothra II

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rebirth of Mothra

Rebirth of Mothra

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla vs. SpaceGodzilla

Godzilla vs. SpaceGodzilla

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla vs. Destoroyah

Godzilla vs. Destoroyah

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla vs. Mothra

Godzilla vs. Mothra

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Henry

Henry

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's 8

Ocean's 8

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
Edit this entry  
19
Jane

Jane

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Columbus

Columbus

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Square

The Square

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry