RSS feed for John

John has logged 273 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
Edit this entry  
31
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
Edit this entry  
31
Russell Howard: Recalibrate

Russell Howard: Recalibrate

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trouble with Spies

The Trouble with Spies

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Dutch

Dutch

1991
×
Read the review Edit this entry  
22
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mimic

Mimic

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trafic

Trafic

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Girl 6

Girl 6

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Stewardesses

The Stewardesses

1969
×
Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Silent Movie

Silent Movie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Patton Oswalt: Annihilation

Patton Oswalt: Annihilation

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★
Edit this entry  
25
Detroit

Detroit

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dredd

Dredd

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Million Dollar Legs

Million Dollar Legs

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
International House

International House

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★
Edit this entry  
18
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Edit this entry  
17
Mississippi

Mississippi

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Downhill

Downhill

1927
×
Read the review Edit this entry