Sort by

Kaito has logged 73 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The End of the Storm

The End of the Storm

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Abominable

Abominable

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Go West: A Lucky Luke Adventure

Go West: A Lucky Luke Adventure

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Santa's Little Helpers

Santa's Little Helpers

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Minion Scouts

Minion Scouts

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★½
Edit this entry  
18
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Good Girl

The Good Girl

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Fine China

Fine China

2020
×
Edit this entry  
15
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
13
War

War

2019
×
Edit this entry  
13
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Battle Angel

Battle Angel

1993
×
Edit this entry  
12
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Loop

Loop

2020
×
Edit this entry  
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
To: Gerard

To: Gerard

2020
×
Edit this entry  
10
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry