Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Public Woman

The Public Woman

1984
×
★★★★
Edit this entry  
13
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lenin: Sosyalizmin Kızıl Şafağı

Lenin: Sosyalizmin Kızıl Şafağı

2012
×
★★
Edit this entry  
03
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Uptight

Uptight

1968
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Marty

Marty

1955
×
★★★★
Edit this entry  
13
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Ugly Swans

The Ugly Swans

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
31
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
Maradona by Kusturica

Maradona by Kusturica

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★
Edit this entry  
20
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Edit this entry  
18
Herod's Law

Herod's Law

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Secret Face

The Secret Face

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Not Him

I'm Not Him

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
10
76

76

2016
×
★★
Edit this entry  
09
Reconstruction

Reconstruction

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Turkish Passport

Turkish Passport

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
The Last Mercenary

The Last Mercenary

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★
Edit this entry  
05
Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

2014
×
★★
Edit this entry  
04
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
Offside

Offside

2000
×
★★★
Edit this entry  
27
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cholera Street

Cholera Street

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sideway

Sideway

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★½
Edit this entry  
02
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Bad Day to Go Fishing

Bad Day to Go Fishing

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sunstrokes

Sunstrokes

2014
×
Edit this entry  
12
Allegro Non Troppo

Allegro Non Troppo

1976
×
★★★½
Edit this entry  
10
Aunt Tula

Aunt Tula

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
Angela

Angela

1995
×
★★★
Edit this entry