Sort by

malachite has logged 226 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Sound of Music Live!

The Sound of Music Live!

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Edit this entry  
19
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Under the Same Moon

Under the Same Moon

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Selena

Selena

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry