Sort by

malcolm has logged 509 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Teenage Caveman

Teenage Caveman

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Gang's All Here

The Gang's All Here

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Nixon

Nixon

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cousins

Cousins

1989
×
★½
Edit this entry  
20
Trespass

Trespass

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Number 23

The Number 23

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
Madigan

Madigan

1968
×
★★★★
Edit this entry  
17
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★½
Edit this entry  
17
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★½
Edit this entry  
16
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★½
Edit this entry  
14
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Nun in Rope Hell

Nun in Rope Hell

1984
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Camera

Camera

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★½
Edit this entry  
09
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bones

Bones

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Eega

Eega

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Devil's Honey

The Devil's Honey

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hollywood Screams

Hollywood Screams

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★
Edit this entry  
05
The Immortal One

The Immortal One

1963
×
★★★½
Edit this entry  
04
Love at Large

Love at Large

1990
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast

Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Viva Erotica

Viva Erotica

1996
×
★★★½
Edit this entry  
02
Simone Barbès or Virtue

Simone Barbès or Virtue

1980
×
★★★★
Edit this entry  
01
Build the Wall

Build the Wall

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Night Has a Thousand Desires

Night Has a Thousand Desires

1984
×
★★★½
Edit this entry  
01
Japón

Japón

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry