Sort by

chloe has logged 169 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Old School

Old School

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
16
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Equalizer 3

The Equalizer 3

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Meg

The Meg

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Killer Single Dad

Killer Single Dad

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★
Edit this entry  
10
A Haunted House

A Haunted House

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Renfield

Renfield

2023
×
★★★
Edit this entry  
07
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★
Edit this entry  
19
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Diary of a Lost Girl

Diary of a Lost Girl

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Killer Prom

Killer Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Lady Gaga and the Muppets Holiday Spectacular

Lady Gaga and the Muppets Holiday Spectacular

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Imperfect High

Imperfect High

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Feline Follies

Feline Follies

1919
×
★★★★
Edit this entry  
05
Identity

Identity

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry