• A Secret Love

    ★★★★★

  • The Fall

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • The King

    ★★½

  • The Laundromat

    ★★½

  • Ema

    ★★★½

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

  • Booksmart

    ★★★★

  • Triple Frontier

    ★★½

  • Paris Is Us

    ★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★½

  • Nona. If They Soak Me, I'll Burn Them

    ★★

  • Quincy

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • The Grand Bizarre

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★

  • Happy as Lazzaro

    ★★★★

  • Cassandro, the Exotico!

    ★★★★

  • The Image Book

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • Birds of Passage

    ★★★★★

  • The Daughters of Fire

    ★★

  • The Heiresses

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★★★

  • The Reports on Sarah and Saleem

    ★★★

  • The Guilty

    ★★★★

  • Burn Out

    ★★½

  • Loving Vincent

    ★★★★★

  • BPM (Beats per Minute)

    ★★★★

  • Little Hands

    ★★★

  • Fifty Shades Darker

    ½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • The Founder

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★

  • Lovesong

    ★★★★★

  • How to Be Single

  • The Hateful Eight

    ★★½

  • Summertime

    ★★★★

  • Right Now, Wrong Then

    ★★★★

  • Love

    ★★½

  • Carol

    ★★★★★

  • What Happened, Miss Simone?

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • The Garden of Words

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★½

  • Laurence Anyways

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Babel

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★

  • Inside Man

    ★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • The Dreamers

    ★★

  • The Bourne Identity

    ★★

  • The Pianist

    ★★★★

  • La Ciénaga

    ★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • All About My Mother

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★