• Sonatine

    Sonatine

    ★★★★★

    wow is the least i can say, everything about it is so magical, the main soundtrack is one of the memorable ones, joe hisaishi is a genius, and the atmosphere was a fucking aesthetic.

    murakawa "takeshi kitano" reminded me of myself especially in the beach scenes and in the last one, there i felt so close.

    "masterpiece" won't define.

  • Vertigo

    Vertigo

    ★★★★

    افضل افلام هيتشكوك

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★

    "who's gonna be there? tony, tony, tony and TONY"
    fucking Italians have one name

  • Once Upon a Time in America

    Once Upon a Time in America

    ★★★★★

    دي نيرو! ابي احميه

  • Continuity

    Continuity

    ½

    فلم سيئ مافيه اي جدوى من الدقيقتين الي ضيعتها ماغير تبي تسوي نفسك مخرج وجالس تصور البرق يقالك فيجوالز لو انك راقد اصرف لك اوه نسيت اقولك اني شارب اثنين ريد بول ويوم شغلت الفلم نعست وهذا افضل شي خرجت به من فلمك انه نووووم

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction

    ★★½

    نكتة الكاتشب افضل شي في الفلم

  • Reservoir Dogs

    Reservoir Dogs

    ★★★½

    دام اودا اقتبس سانجي من مستر بينك ما بقول شي

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

    غير معتاد من تارانتينو بس اذا شفته بتعرف انه لتارانيتنو

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★★★

    تارانتينو وش سويت بمكوتي!

  • A Last Look at..

    A Last Look at..

    ½

    فلم سخيف بمعنى الكلمة ممكن افهم وش استفيد اذا شفتك تفر بجوالك الخايس في حارتكم الخايسة وحطيت فلتر اسود من السناب يعني كذا بتطلع عميق هاه؟ طيب انا اعلمك العمق وين
    #افهم_يا فهيم
    #تونا_ما_بدينا
    #ارحل_مش_عايزينك
    #انتهى
    ✍🏻✍🏻✍🏻✍🏻✍🏻

  • Amadeus

    Amadeus

    ١٦٠ دقيقة لسيرة النوم

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★

    فلم عبارة عن فيجوالز. #الانوم