maliavideo has logged 108 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fairyocious

Fairyocious

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Article 6.21

Article 6.21

×
Edit this entry  
08
Faraway

Faraway

2020
×
Edit this entry  
08
Begum Parvathi

Begum Parvathi

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Tape

The Tape

×
Edit this entry  
08
Octavia's Visions

Octavia's Visions

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Romantics of the World

The Last Romantics of the World

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Someone Else

Someone Else

2021
×
Edit this entry  
08
Unlonely

Unlonely

2020
×
Edit this entry  
07
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
The Lonely Prince

The Lonely Prince

2020
×
Edit this entry  
02
Thơ

Thơ

2021
×
Edit this entry  
02
Thicker Than Blood

Thicker Than Blood

2019
×
Edit this entry  
02
My Mother's Girlfriend

My Mother's Girlfriend

2021
×
Edit this entry  
02
Solar Driftwood

Solar Driftwood

2020
×
Edit this entry  
01
Aimee Victoria

Aimee Victoria

×
Edit this entry  
01
as the winter turns to fall

as the winter turns to fall

×
Edit this entry  
31
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
23
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kapaemahu

Kapaemahu

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
Edit this entry  
24
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Wendy’s Shabbat

Wendy’s Shabbat

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eli

Eli

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Bipolar: A Narration of Manic Depression

Bipolar: A Narration of Manic Depression

2012
×
★★½
Edit this entry  
04
The Mess

The Mess

2018
×
Edit this entry  
04
The Mess

The Mess

2018
×
Edit this entry  
03
New York Minute

New York Minute

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
Edit this entry  
16
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
Edit this entry  
15
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry