maliavideo has logged 30 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
Edit this entry  
28
Taris

Taris

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
27
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hand

The Hand

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Loop

Loop

2020
×
Edit this entry  
16
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
14
Agnès Varda: Filmmaker, Photographer, Instagrammer

Agnès Varda: Filmmaker, Photographer, Instagrammer

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
Edit this entry  
09
In My Room

In My Room

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saving Face

Saving Face

2004
×
Edit this entry  
04
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Education

Education

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry