Malik has logged 25 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Edit this entry