Sort by

Malik has logged 100 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
She Said

She Said

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kids

Kids

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
Wobble Palace

Wobble Palace

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
Read the review Edit this entry  
08
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry