RSS feed for Malin2049

Malin2049 has logged 46 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Subconscious Art of Graffiti Removal

The Subconscious Art of Graffiti Removal

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alone. Life Wastes Andy Hardy

Alone. Life Wastes Andy Hardy

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Blue

The Big Blue

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Darby O'Gill and the Little People

Darby O'Gill and the Little People

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry